Kalkulačka online je rýchla, jednoduchá a hlavne komfortná možnosť, ako si vyhľadať jednotlivé ponuky poisťovní, porovnať ceny Cestovného poistenia a uzatvoriť toto poistenie cez internet.
- Kliknite na pole ONLINE KALKULAČKA alebo obrázok nižšie
- vyplnte daní formulár a porovnajte ponuky od poisťovní online.
- Pre uzatvorenie zmluvy klinkite na "POISTIŤ"
- Uzatvorená zmluva Vám príjde do mailu a vzniká zaplatením.
1. Cestovné poistenie
Cestovné poistenie sa v súčasnosti stalo súčasťou a zároveň aj nevyhnutnosťou pri cestovaní do zahraničia aj po Slovensku. Súkromné poistenie dnes poskytujú viaceré poisťovne. Ceny za jednotlivé lekárske ošetrenia a lieky sú v zahraničí niekoľkonásobne vyššie ako na Slovensku. Na Slovensku sa platí zdravotné poistenie, z ktorého sa hradia ošetrenia. V zahraničí pre tieto prípady slúži cestovné poistenie. To zaisťuje všetky reálne výdaje klienta na ošetrenie, hospitalizáciu, liečenie a lieky. Bez cestovného poistenia by si tieto výdaje hradil klient sám. Poistenie, ktoré možno využiť aj na Slovensku, je Poistenie na hory. Toto poistenie chráni aj na Slovenských horách.
2. Pre koho je určené
Cestovné poistenie je vhodné pre kohokoľvek, kto cestuje do zahraničia, či už krátkodobo na nákupy, víkendy, výlety, dovolenky, pracovné cesty alebo dlhodobo, napr.: študijné pobyty au-pair či špeciálne dlhodobé pobyty v zahraničí.
3. Geografické rozloženie
Nech už cestujete do akejkoľvek krajiny, cestovné poistenie je s Vami počas celej doby. Môžete sa poistiť na základe lokality, kde sa budete zdržiavať, kde cestujete alebo si môžete vybrať zo základných geografických skupín:
- SR
- Európa
- Svet
4. Rozdelenie podľa času
Pri cestovnom poistení rozlišujeme obdobie na ktoré sa poistenie uzatvára.
Krátkodobé cestovné poistenie - Pri krátkodobom cestovnom poistení ide o kratšie a jednorazové cesty, ako sú víkendy, nákupy a pod. Pri krátkodobom cestovnom poistení sa dá pripoistiť manuálna práca, športová činnosť a poistenie seniorov.
- Manuálna práca- toto pripoistenie je vhodné pre ľudí, ktorí počas pobytu v zahraničí budú vykonávať manuálnu činnosť. Na manuálnu prácu sa bude vzťahovať poistenie liečebných nákladov a úrazového poistenia
- Šport- toto pripoistenie je vhodné pre ľudí, ktorí budú počas pobytu v zahraničí prevádzkovať športovú činnosť alebo extrémne športy. Na športovú činnosť sa bude vzťahovať poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie a poistenie zodpovednosti
- Senior- pripoistenie je určené pre ľudí, ktorí k začiatku poistenia dovŕšili vek 70 rokov. V tomto pripoistení je možné poistiť všetkých klientov bez obmedzenia veku.
Dlhodobé cestovné poistenie - Pri tomto druhu cestovného poistenia sú to naopak pravidelné a časté služobné cesty alebo dlhodobý pobyt v zahraničí.
5. Poistné riziká
Všeobecné
- Pripoistenie liečebných nákladov
V prípade úrazu, akútnej choroby alebo smrti poisteného v zahraničí, kryje toto poistenie náklady na ambulantné ošetrenie, predpísané lieky, hospitalizáciu, prepravu do nemocnice, spätnú prepravu pacienta do vlasti (do výšky skutočne vzniknutých nákladov pri neobmedzenom poistnom krytí). Ďalej kryje náklady na ubytovanie spolucestujúcej blízkej osoby v zdravotníckom zariadení v prípade hospitalizácie, repatriáciu telesných pozostatkov poisteného, ošetrenie zubov, nákup alebo oprava dioptrických alebo protetických pomôcok.
- Úrazové poistenie
Z úrazového poistenia v prípade úmrtia poisteného v dôsledku úrazu vyplatí poisťovateľ oprávnenej osobe dohodnutú poistnú sumu a v prípade trvalých následkov úrazu bude poistenému vyplatené také percento z dohodnutej poistnej sumy, ktoré zodpovedá percentuálnemu rozsahu trvalých následkov úrazu podľa lekárskeho ohodnotenia.
- Poistenie pátrania a záchrany
Poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách počas pobytu v zahraničí kryje náklady spojené s vyhľadávaním osoby v horskej oblasti (pátranie),vyslobodzovanie osoby a pozemnú alebo leteckú prepravu osoby z miesta vykonania záchrannej činnosti do miesta odvozu poisteného dopravnou zdravotnou službou vrátane leteckej, alebo do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.
- Poistenie všeobecnej zodpovednosti
Poistenie zodpovednosti za škodu slúži na to, aby poisťovateľ za poistenú osobu uhradil nároky poškodeného na náhradu škody na zdraví alebo na živote, poškodením, zničením alebo stratou veci, prípadne inou majetkovou ujmou, ktorá vznikla v priamej súvislosti so škodou na zdraví, na živote alebo na veci, ak poistený za škodu podľa platného príslušného právneho predpisu zodpovedá.
Poistený má právo aj na úhradu nákladov na advokáta a nákladov na kauciu (ak je to v ponuke).
- Pripoistenie batožiny
Poistenie batožiny kryje poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo stratu vecí osobnej potreby, ktoré si poistený so sebou vzal do zahraničia, vrátane vecí osobnej potreby (napr. hodinky, technické prístroje, fotografické, filmovacie, video prístroje, počítač, mobilné prístroje, ...), ktoré si poistený v zahraničí zakúpil až do poistnej sumy uvedenej v poistke. Toto poistenie kryje aj náklady na zakúpenie nevyhnutných odevov a toaletných potrieb v prípade oneskoreného dodania batožiny leteckou spoločnosťou a v prípade zničenia, odcudzenia, poškodenia cestovných dokladov (občiansky preukaz, cestovný pas) aj náklady na ich zaobstaranie v zahraničí.
- Poistenie storno poplatkov
Predmetom poistenia je zájazd alebo iná cestovná cenina (cestovný lístok na vlak alebo autobus, letenka, lodný lístok, hotelový pobyt a pod.). Poistná udalosť nastane, ak nie je možné nastúpiť na cestu alebo sa cesta musela prerušiť z dôvodu uvedených vo VPP.
- Asistenčné služby
Asistenčné služby slúžia na poskytnutie okamžitej telefonickej asistencie v prípade, ak sa poistená osoba v zahraničí ocitne v ťažkej situácii (úraz, choroba, strata a pod.). Asistenčná služba je dostupná nonstop, operátori komunikujú v slovenskom či českom jazyku.
- Asistenčné služby nadštandard
Tieto asistenčné služby sú užitočné vtedy, ak poistenému hrozí uväznenie alebo bol vzatý do väzby v zahraničí. Za zahraničie sa na účely tejto časti nepovažuje Slovenská republika a krajina, v ktorej má poistený svoje trvalé bydlisko. Poisťovateľ poskytne pomoc pri zabezpečení právneho zástupcu, ako aj tlmočníka a zálohu na právneho zástupcu. (ak je to v ponuke).
Doplnkové pripoistenia ku krátkodobému cestovnému poisteniu
- Poistenie pre prípad prerušenia cesty, poistenie zmeškania dopravného prostriedku a oneskoreného návratu: Poistná udalosť nastane, keď sa príchod poisteného na miesto odchodu dopravného prostriedku preukázateľne oneskorí z nižšie uvedených dôvodov a tým dôjde k zmeškaniu rezervovaného odchodu: úraz alebo dopravná nehoda poisteného, technická porucha použitého verejného dopravného prostriedku a meškanie použitého verejného dopravného prostriedku. Skutkovú podstatu si treba dať potvrdiť v leteckej spoločnosti alebo u príslušného dopravcu.
-Poistenie domácnosti v čase Vašej neprítomnosti: Čaká Vás dovolenka a Vy sa už teraz obávate nepríjemného prekvapenia po návrate v podobe vykradnutého domu, či bytu? Uzatvorte si k cestovnému poisteniu poistenie domácnosti v čase Vašej neprítomnosti a užite si voľné chvíle naplno. Pomôže Vám nielen v prípade vlámania, ale Váš majetok ochráni aj pred živelnými pohromami, poruchami potrubia a nedbanlivými susedmi.
-Poistenie asistencie k Vášmu vozidlu: Ak ste sa rozhodli cestovať vlastným autom, odporúčame uzavrieť si poistenie asistencie k vozidlu. Ide o unikátnu službu, ktorá uľahčí vybavovanie servisu alebo ubytovania v prípade poruchy, či pomôže s transportom auta naspäť na Slovensko. Oplatí sa to aj v prípade, že už havarijné poistenie máte, asistenčné limity sa jednoducho sčítajú.
6. Postup pri poistnej udalosti
1. Kontaktujte asistenčné služby Vašej poisťovne - poradia ako postupovať ďalej. Pomôžu s výberom zdravotníckeho zariadenia, tlmočenia s lekárom, políciou, úradmi a platbou za lekárske ošetrenie resp. hospitalizáciu v nemocnici. Pri kontaktovaní asistenčnej služby nahláste: meno a priezvisko, číslo poistnej zmluvy, telefónne číslo na ktorom je Vás možné kontaktovať. Po oznámení sa asistenčná služba s Vami dohodne na ďalšom postupe
2. Vyhľadajte lekársku pomoc - preukážte sa poistnou zmluvou resp. poistnou kartou
3. Postupujte podľa pokynov ošetrujúceho lekára - predpísané lieky, spôsob liečby, ...
4. Vyžiadajte si od lekára všetky potrebné dokumenty - ako sú lekárske správy, vykonané úkony a uhradené platby
5. Po návrate na Slovensko neodkladne nahláste poistnú udalosť - nahláste poisťovni poistnú udalosť
Tipy a rady
- Po uhradení poplatkov u lekára si vždy vyžiadajte originál potvrdenia o ošetrení s uvedenými diagnózami a dokladmi o zaplatení
- Ak ste boli hospitalizovaní, bezodkladne kontaktujte asistenčnú službu
- V prípade dopravnej nehody mimo SR je potrebné k hláseniu poistnej udalosti priložiť policajnú správu
- Odcudzenie batožiny okamžite nahláste na polícii. Ak došlo k strate v ubytovacom zariadení, vyžiadajte si písomný doklad o vzniku a škode
- Pri poškodení, zničení, strate a odcudzení batožiny na letisku si vyžiadajte písomný doklad o vzniku a škode (protokol PIR)
7. Čo robiť, keď vznikne škoda
Škodu spôsobili mne
Zabezpečte:
- kontaktné údaje tejto osoby (meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, telefónne číslo) a názov poisťovne, v ktorej má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu vrátane čísla poistnej zmluvy
- kontaktné údaje ďalších účastníkov nehody a svedkov (meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, telefónne číslo) a ich svedecké výpovede
- akékoľvek iné dôkazy, napr. fotodokumentáciu stôp v snehu, fotodokumentáciu škody na veciach (zlomené lyže, palice, rozbité lyžiarske okuliare, roztrhnutá bunda a pod.), video, situačný plánik a pod.
- zápis prevádzkovateľa zjazdovky o nehode (ak sa poistná udalosť odohrala na zjazdovke)
Škodu som spôsobil ja
Zabezpečte:
- v prípade, že zranený potrebuje lekársku pomoc, počkajte s ním až do príchodu záchranárov alebo polície
- vždy skontrolujte, či sú správne zdokumentované všetky okolnosti nehody (svedkovia, fotografie, video, situačný plánik a pod.)
- v prípade, že nerozumiete záznamu v cudzom jazyku, nepodpisujte ho a doplňte svoju verziu výpovede v slovenskom jazyku; trvajte na vydaní kópie záznamu o nehode
- v prípade, že sa necítite vinní alebo odmietate spoluvinu, vždy trvajte na nahlásení nehody polícii
- v prípade, že zranenému poskytuje pomoc rodina alebo známi, zostaňte s ním a trvajte na nahlásení nehody polícii
- informujte poškodeného aj políciu o vašom poistení a dajte im kontakt na Vašu asistenčnú spoločnosť
- v prípade, že sa musíte od nehody vzdialiť, sám nehodu nahláste na najbližšej policajnej stanici.
- ešte predtým, ako sa rozhodnete vašu zodpovednosť za škodu uznať, obráťte sa na asistenčnú spoločnosť a konzultujte s ňou danú situáciu.
- Pamätajte, že spôsobenie zranenia druhej osobe môže byť kvalifikované ako trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti a môže byť proti vám zahájené trestné stíhanie. Pokiaľ sa tak stane a máte poistením kryté aj náklady na advokáta a náklady kaucie, požiadajte asistenčnú spoločnosť o zaistenie takejto pomoci na mieste.
Čo robiť po návrate
- nahláste čo najskôr poistnú udalosť poisťovni
- starostlivo vyplňte tlačivo Oznámenie škodovej udalosti, skontrolujte najmä správnosť vašich kontaktných údajov a identifikáciu príjemcu poistného plnenia
- k tlačivu Oznámenie škodovej udalosti priložte všetky doklady, ktoré v súvislosti s touto udalosťou máte. V budúcnosti predložte všetky doklady, ktoré Vám budú doručené alebo o ktoré vás vaša poisťovňa požiada.
- v prípade úrazu presne popíšte, ako k nemu došlo a čo bolo jeho príčinou
- v prípade škody na majetku alebo zdraví inej osoby nezabudnite k tlačivuOznámenie škodovej udalosti priložiť policajnú správu, záznam prevádzkovateľa zjazdovky o nehode, výpovede svedkov a fotodokumentáciu
- ak máte pochybnosti o správnom vyplnení tlačiva, obráťte sa na svoju poisťovňu
8. Spôsob uzatvárania cestovného poistenia
V súčasnosti je uzatvorenie cestovného poistenia jednoduché a rýchle. Najpohodlnejším spôsobom je uzatvoriť si cestovné poistenie online. Na našej webovej stránke si jednoducho vyplníte potrebné údaje a naraz si pozriete ponuky všetkých poisťovní bez toho, aby ste si ceny zisťovali na pobočkách.
9. Osobitné cestovné poistenie
- Cestovné poistenie Au-pair: Poistenie Au-pair slúži na ochranu a starostlivosť pri cestách mimo SR. Ak už cestujete za štúdiom, alebo za prácou au-pair, toto poistenie Vám poskytuje ochranu 6 až 12 mesiacov, a to v krajine, ktorú si vyberiete.
- Skupinové cestovné poistenie: Skupinové poistenie je dobré pre zamestnávateľov a ich zamestnancov pri služobných cestách. Výhodou je, že klient nie je obmedzovaný počtom zahraničných ciest. Pokryje všetky riziká vzniknuté pri zahraničných cestách.
- Poistenie vodičov: Toto poistenie je užitočné pre vodičov kamiónov, nákladných áut alebo autobusov a ich zamestnávateľov. Územná platnosť je Európa.
- Účastníkov zájazdu: Je to poistenie, ktoré uzatvára cestovná kancelária pre svojich klientov. Cestujete na zájazd, ktorý organizuje cestovná kancelária? Informujte sa o rozsahu cestovného poistenia, zahrnutého v cene zájazdu, a zvážte aj potrebu individuálneho cestovného poistenia.
- Poistenie na hory: Poistenie na hory je vhodné pre turistov aktívnych aj rekreačných. Územná platnosť je SR. Môžete si ho uzatvoriť na konkrétny počet dní alebo na rok. Poistiť môžete aj vašich známych zo zahraničia, ktorí dovolenkujú v SR. V tomto poistení si môžete pripoistiť aj riziká pri vykonávaní extrémnych športov ako sú: zjazdové lyžovanie a snowboarding vo voľnom teréne a mimo vyznačených tratí, paragliding, horolezectvo, atď.
10. Balíky a obmedzenia
- Balíky: Poisťovne poskytujú rôzne kombinácie poistných rizík. Poistenie liečebných nákladov a asistenčné služby sú spravidla v cestovnom poistení vždy. Ostatné poistné riziká si viete pripoistiť alebo si vybrať konkrétny balík pripoistení.
- Obmedzenie: Rok je maximálna doba, ktorú klient pri cestovnom poistení nesmie prekročiť. Zväčša je to 45 dní na jedno vycestovanie. Ak klient bude v zahraničí dlhšie ako 45 dní, dá sa doba, o ktorú bude klient v zahraničí dlhšie, predĺžiť v krátkodobom cestovnom poistení na potrebné obdobie.
11. Zľavy
Každá poisťovňa pripravuje pre svojich klientov aj zľavy na poistnom.
Napr. :
- Pre držiteľov kariet vydaných združením CKM SYTS (ISIC, EURO<26, GO<26, ITIC) sú v ponuke špeciálne balíky poistenia za výhodné ceny.
- Pre poistencov v jednotlivých poisťovniach. Napr. Union poisťovňa a Union zdravotná poisťovňa.
- Rozšírené krytie v cestovnom poistení pre klientov Tatra banky a.s. (Union poisťovňa a.s.)
Navigácia
Dokumenty
Súvisiace informácie
Správa o nehode. Tlačivo záznamu o dopravnej nehode musíte mať v aute stále.
Políciu netreba volať ak:
- účastníci odhadnú, že škoda nepresiahla 4000 eur,
- nikto neprišiel o život alebo nebol zranený,
- nebol poškodený majetok tretej osoby alebo verejnoprospešné zariadenie
- nie je podozrenie na požitie alkoholu.
Tlačivo európskeho záznamu o dopravnej nehode je medzinárodne platné, len je v inom jazyku. Ak sa zrazíte s cudzincom, môžete si bez problému záznamy navzájom vymeniť. Tlačivo správy o nehode však musí byť správne vyplnené. Záznam o dopravnej nehode si môžete jednoducho stiahnuť z internetu.
Tlačivo záznamu o dopravnej nehode obsahuje:
1.) Údaje o obidvoch vodičoch (pričom to nemusia byť majitelia vozidla), ich adresu a informáciu o tom či sú platcovia DPH.
2.) Údaje o poistníkovi a poisťovateľovi.
3.) Čas, miesto, zranenia, svedkovia – vo formulári správy o nehode uvádzate čo najpresnejšie údaje o čase (12.12.2011, 13:47) a mieste nehody. Treba uviesť informácie o zraneniach a vecnej škode (na vozidle alebo aj keď boli poškodené napr. zvodidlá). Takisto vypĺňate údaje o svedkoch nehody. A to aj v prípade, že bol svedkom spolujazdec.
4.) Údaje o vozidle – všetky nájdete v malom technickom preukaze.
5.) Údaje o poisťovni – názov, adresa (nie je nevyhnutná) poisťovní oboch účastníkov. Informácia o tom, či majú obaja povinné zmluvné poistenie. Číslo poistky uvedené na asistenčnej karte a číslo zelenej karty. Treba uviesť či je auto havarijne poistené, a v ktorej poisťovni.
6.) Podrobnosti – v správe o nehode treba uviesť či:
- auto parkovalo alebo stálo,
- vchádzalo alebo bolo v kruhovom objazde,
- odbočovalo vpravo, vľavo,
- rešpektovalo prednosť v jazde,
- ignorovalo červenú,
- malo prípojné vozidlo,
- predchádzalo alebo menilo jazdný pruh
7.) Stručný popis viditeľnej škody je ďalším predmetom správy – „preliačenina na pravých zadných dverách“. Záznam o dopravnej nehode obsahuje tiež nákres nehody v čase stretu. Treba v ňom označiť šípkou body vzájomného stretu.
8.) Dohoda o vine resp. nevine, podľa toho ako sa účastníci dohodli. Záznam o dopravnej nehode musí byť podpísaný obidvoma účastníkmi nehody.
Od 1.1.2014 prechádza pôsobnosť dočasného vyraďovania vozidiel z evidencie z okresných úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie na dopravné inšpektoráty.
Pri dočasnom vyradení vozidla z evidencie vozidiel je potrebné predložiť:
- vyplnenú žiadosť o zmenu,
- osvedčenie o evidencii časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla,
- čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I, ak bolo vydané,
- tabuľku s evidenčným číslom, alebo oznámenie o strate alebo krádeži tabuľky s evidenčným číslom, prípadne čestné vyhlásenie,
- platný doklad totožnosti,
- ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list,
- splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa,
Dočasné vyradenie vozidla z evidencie vozidiel a predĺženie dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel je spoplatnené nasledovne:
V lehote
1. do jedného roka .................................................................................................... 5 eur,
2. od jedného roka do dvoch rokov ............................................................................ 20 eur,
3. od dvoch rokov do štyroch rokov ............................................................................ 35 eur,
4. od štyroch rokov do šiestich rokov........................................................................... 70 eur,
5. od šiestich rokov do 10 rokov ............................................................................... 170 eur,
6. nad 10 rokov ...................................................................................................... 350 eur,
opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel ................ 5 eur.
V uvedenom poplatku je zahrnuté aj vydanie dokladov pri dočasnom vyradení vozidla z evidencie vozidiel a pri opätovnom zaradení vozidla do evidencie.
Pri predĺžení dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel sa správny poplatok vyberie podľa písmena bodov 1 - 6, pričom za začiatok lehoty sa počíta dátum predchádzajúceho vyradenia vozidla z evidencie vozidiel. Orgán Policajného zboru vyradí vozidlo z evidencie vozidiel najviac na 20 rokov.
O dočasnom vyradení vozidla z evidencie vydá orgán Policajného zboru jeho držiteľovi písomné potvrdenie.
Počas celej doby dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel vozidlo nesmie byť prevádzkované v cestnej premávke, vozidlo nesmie byť zničené a musí byť prístupné orgánu Policajného zboru; to neplatí, ak vozidlo bolo odovzdané na spracovanie a následne bolo vyradené z evidencie vozidiel.
Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla po opätovnom zaradení vozidla do evidencie vozidiel je povinný v lehote do 30 dní vozidlo, ktoré nemá platnú technickú kontrolu vozidla a motorové vozidlo, ktoré nemá platnú emisnú kontrolu motorového vozidla, podrobiť vozidlo technickej kontrole pravidelnej a motorové vozidlo emisnej kontrole pravidelnej, ak vozidlo takej kontrole podlieha.
Pri opätovnom zaradení vozidla do evidencie vozidiel vráti orgán Policajného zboru držiteľovi vozidla odovzdané osvedčenie o evidencii časť I, časť II a tabuľky s evidenčným číslom. Ak bolo vozidlu pri dočasnom vyradení z evidencie vozidiel vydané osvedčenie o evidencii pred 1. júnom 2010, orgán Policajného zboru vydáva nové osvedčenie o evidencii časť I a časť II.
Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla dočasne vyradeného z evidencie vozidiel, ktorý chce také vozidlo prevádzkovať v cestnej premávke pred uplynutím lehoty skončenia dočasného vyradenia vozidla, je povinný písomne požiadať orgán Policajného zboru o opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel.
Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, ktoré je dočasne vyradené z evidencie vozidiel, môže požiadať orgán Policajného zboru o prevod držby vozidla na inú osobu, zmenu vlastníckeho práva k vozidlu a o zápis vlastníka vozidla alebo držiteľa vozidla, pričom orgán Policajného zboru vykoná takúto zmenu, ak tomu nebránia iné zákonné dôvody, no osvedčenie o evidencii časť I, časť II ani tabuľku s evidenčným číslom držiteľovi vozidla nevydáva.
Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla je povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru najneskôr do 30 dní odo dňa uplynutia doby dočasného vyradenia vozidla z evidencie, inak hoorgán Policajného zboru predvolá.
- Motorovom vozidle
- Poistníkovi, držiteľovi, či vlastníkovi
- Veľký technický preukaz alebo osvedčenie o evidencii vozidla
- Originál zápočtového listu o bezškodovom priebehu z predchádzajúcej poisťovne
- Občiansky preukaz
- Výpis z obchodného registra/ živnostenský list (platí pre podnikateľov a právnické osoby)
- Zamedzte podľa možností zväčšovaniu rozsahu vzniknutej škody.
- Pri podozrení že došlo k trestnému činu v súvislosti s poistnou udalosťou, oznámte túto udalosť polícii
- Oznámte polícii každú krádež pri ktorej bola škoda vyššia ako 33,19€
- Ak ide o poistnú udalosť spôsobenú dopravnou nehodou, vždy privolajte na miesto nehody políciu.
- Nemeňte stav spôsobený poistnou udalosťou. To však neplatí ak je takáto zmena nutná z bezpečnostných alebo iných dôvodov. Aby sa rozsah poistnej udalosti nezväčšoval. Pre zdokumentovanie poistnej udalosti zabezpečte dostatočné dôkazy o rozsahu poistnej udalosti šetrením prevedeným políciou alebo použite fotografie, videozáznam, svedectvo tretích osôb.
- Neodkladne oznámte vznik poistnej udalosti do poisťovni, telefonicky alebo osobne ktoré treba doložiť aj písomne.
- Zo zákona povinnosť bez zbytočného odkladu hlásiť poistnú udalosť s uvedením skutkového stavu týkajúceho sa poistnej udalosti, predložiť príslušné doklady a postupovať v súlade s pokynmi poisťovne. Ohlásiť poistnú udalosť do 15 dní ak vznikla na území SR a do 30 dní ak poistná udalosť vznikla mino SR
Internetbanking
Internetbanking je služba elektronického bankovníctva. Pomocou nej si klient môže zaplatiť potrebné účty či poplatky bez toho, aby musel navštíviť pobočku. Jediné, čo potrebuje, je internetové pripojenie a vlastný prístup do svojho internetbankingu. Navyše si môže sledovať stav a pohyby na svojom účte. Konto mu je vytvorené pri zriaďovaní účtu, ak má o takúto službu záujem, alebo si ju dodatočne vybaví.
Platba poistenia cez internetbanking
V rámci platby za poistenie má klient možnosť ihneď po uzatvorení a odoslaní návrhu na poistnú zmluvu poistné na dané poistenie aj uhradiť. V súčasnosti už ide o pomerne často využívaný spôsob platenia nielen za poistenie, ale aj za každodenné bežné platby.
Čo je k platbe potrebné?
K platbe cez internetbanking potrebuje klient údaje o príjemcovi – číslo účtu, variabilný, konštantný či špecifický symbol, ak je udaný a sumu.K dispozícii sú mu aj rôzne nastavenia, ako napr. urýchlenie platby, či odvolateľnosť, či platbu s neskorším dátumom splatnosti a pod. K samotnému zrealizovaniu platby potom dochádza buď prostredníctvom GRID karty, ktoré obsahuje číselné kódy (unikátne pre každého klienta) alebo cez SMS kľúč, ktorý je potrebný mať aktivovaný. Je tak dodržaná bezpečnosť každého prevodu peňazí.
Bankový prevod na pobočkeKto príliš nedôveruje internetovým službám a najradšej si vybavuje všetko osobne, má k dispozícii bankový prevod priamo na pobočke banky. Ide síce o osobný spôsob platby, vyžaduje oveľa dlhší čas – či už na spracovanie platby alebo aj na samotné vybavenie, keďže to nie je služba aktívna 24 hodín denne.
Postup v banke
Klient príde do pobočky, vypíše príslušné tlačivo na prevod peňazí a odovzdá peniaze. Prevody však medzi bankami trvajú dlhší čas, cca 2 pracovné dni. Pri uzatváraní poistenia preto treba prihliadať na tento fakt, a v prípade nutnosti okamžitého zaplatenia poistného, dať radšej prednosť inej forme.
Platba poštovou poukážkou
Platba poštovou poukážkou je klasická forma, ako uhradiť rôzne druhy poplatkov či účtov. Je však rovnako aj dlhšou, čo sa týka času pripísania na účet príjemcu. Stále je ale veľa klientov, ktorí dávajú takejto forme prednosť.
Postup na pošte
Platba sa uskutočňuje prostredníctvom poštovej poukážky na pobočke pošty. Vyplnenú poštovú poukážku spolu s peniazmi odovzdá klient na pošte. Pošta túto transakciu spracuje a suma je pripísaná na príslušný bankový účet príjemcu. Obmedzením platby poštovou poukážkou je však, že je možná iba pri uzatváraní klasického poistenia, teda nie online poistenia.
Pri prihlásení dovezeného vozidla zo zahraničia do evidencie je potrebné predložiť :
- vyplnenú žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie,
- osvedčenie o evidencii časť II vydané príslušným obvodným úradom dopravy,
- rozhodnutie obvodného úradu dopravy o schválení technickej spôsobiloti vozidla alebo uznaní jeho typového schválenia, toto rozhodnutie sa na účely prihlásenia vozidla považuje za doklad o nadobudnutí vozidla,
- potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla,
- platný doklad totožnosti,
- splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa,
- ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list,
- prítomnosť osoby oprávnenej zastupovať organizáciu (živnostník, konateľ spoločnosti, osoba úradne splnomocnená),
- osvedčenie o zhode vozidla COC vydané výrobcom vozidla, ak sa jedná o nové vozidlo, ktoré má udelené typové schválenie ES (novým vozidlom sa rozumie vozidlo, ktoré bolo v evidencii iného štátu max. 6 mesiacov, alebo ktoré má najazdené menej ako 6000 km),
- správny poplatok
- tiež uvádzame, že je možné požiadať o tzv. urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I do dvoch pracovných dní. V takomto prípade je poplatok vo výške 30 €.
Ak ide o nový dopravný prostriedok dovezený z iného členského štátu Európskej únie je potrebné priniesť potvrdenie vydané daňovým úradom o zaplatení dane z pridanej hodnoty v tuzemsku. Toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak vlastník vozidla predloží osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty a potvrdenie daňového úradu o tom, že informoval daňový úrad o nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu Európskej únie.
Ak je držiteľom firma, je potrebné doniesť aj originál výpisu z obchodného registra, živnostenský list, resp. jeho overenú kópiu k nahliadnutiu.
Pokiaľ ide o prihlásenie vozidla organizácie, ,je potrebná prítomnosť osoby oprávnenej zastupovať organizáciu (konateľ spoločnosti, živnostník alebo osoba úradne splnomocnená).
Pri prihlásení nového vozidla je potrebné predložiť:
- vyplnenú žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie,
- osvedčenie o evidencii časť II,
- doklad o nadobudnutí vozidla - faktúra, leasingová zmluva,
- potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla,
- platný doklad totožnosti,
- splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa,
- ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list,
- prítomnosť osoby oprávnenej zastupovať organizáciu (živnostník, konateľ spoločnosti, osoba úradne splnomocnená),
- overené splnomocnenie leasingovej spoločnosti,
- ak sa prihlasuje vozidlo, ktoré má udelené typové schválenie ES, je potrebné predložiť tzv. COC doklad (certifikát o konformite),
- tiež uvádzame, že je možné požiadať o tzv. urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I do dvoch pracovných dní. V takomto prípade je ďalší poplatok vo výške 30 €.
Zvýhodnenie pre majiteľa vozidla, ktorý v priebehu roku neuplatnil žiadnu poistnú udalosť.
Držiteľ vozidlaOsoba (spoločnosť) zapísaná do technického preukazu
Hraničné poistenieVodič cudzozemského motorového vozidla je povinný uzavrieť s kanceláriou zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla na území Slovenskej republiky. Hraničné poistenie sa vzťahuje iba na škodové udalosti, ktoré vznikli na území Slovenskej republiky.
Slovenská kancelária poisťovateľov- SKP• spravuje poistný garančný fond
• vykonáva hraničné poistenie
• zastupuje poistiteľov v medzinárodných inštitúciách zaoberajúcich sa poistením zodpovednosti
• uzaviera dohody s kanceláriami poistiteľov cudzích štátov a zabezpečuje úlohy vyplývajúce z týchto dohôd
• spolupracuje so štátnymi orgánmi vo veciach týkajúcich sa poistenia zodpovednosti
• podieľa sa na predchádzaní škodám v cestnej doprave
• vedie register poistenia zodpovednosť
Na tomto základe sa podľa objemu motora vozidla alebo výkonu motora zapísaného v technickom preukaze vozidla určí, do ktorej skupiny patrí a určí výška platby.
Kontrola poistenia zodpovednostiPri prevádzke tuzemského motorového vozidla je vodič povinný mať pri sebe potvrdenie o poistení zodpovednosti, ktoré je povinný na výzvu príslušníka Policajného zboru predložiť; ak bolo dojednané poistenie.
Limit poistného plneniaJe najvyššia hranica poistného plnenia poistiteľa pri jednej škodovej udalosti. Limity poistného plnenia musia byť uvedené v poistnej zmluve.
Motorové vozidloSamostatné nekoľajové vozidlo s vlastným pohonom, ako aj iné nekoľajové vozidlo bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidla, technické osvedčenie vozidla alebo obdobný preukaz.
MalusOpak bonusu. Využívajú poisťovne v prípade často vyskytujúceho sa plnenia zodpovednosti. Jeho zámerom nie je poškodiť vodiča alebo majiteľa vozidla, ale viesť k zodpovednejšiemu chovaniu sa na cestách a zabrániť zneužívaniu poistenia. Pre prvé tri roky je regulovaný.
PoistiteľomJe poisťovňa, ktorej bolo udelené povolenie na vznik poisťovne a podnikanie v poisťovníctve podľa osobitného predpisu, ak podľa tohto povolenia je oprávnená vykonávať poistenie zodpovednosti.
PoistencomJe ten, kto uzavrel s poistiteľom zmluvu o poistení zodpovednosti.
PoistenýmJe ten, na koho sa vzťahuje poistenie zodpovednosti povinnosti poisteného Poistený je povinný písomne oznámiť poistiteľovi vznik škodovej udalosti: • do 15 dní po jej vzniku, ak vznikla na území Slovenskej republiky
• do 30 dní po jej vzniku, ak vznikla mimo územia Slovenskej republiky.
Poistenie sa vzťahuje na každú osobu, ktorá zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla uvedeného v poistnej zmluve. Limit poistného plnenia z vecných škôd 1 000 000 EUR a u škôd na zdraví do výšky 5 000 000 EUR.
Poistný garančný fondPoistný garančný fond sa tvorí z príspevkov poistiteľov.
Zmena poisťovnePokiaľ sa klient rozhodne zmeniť poistenie u doterajšej poisťovne, nič mu v tom nebráni. Musí ale dodržať zákonom stanovené výpovedné lehoty.
Zelená kartaMedzinárodné osvedčenie o poistení, ktorým sa preukazujeme v zahraničí. Platí pre krajiny, ktoré sú uvedené vo vyhláške MF.
Zákonné dôvody pre výpoveď poistnej zmluvy:
- Koniec poistenia PZP pri dobe poistenia na dobu neurčitú- poistník musí vypovedať poistnú zmluvu min. 6 týždňov pred koncom poistného obdobia
- Do 2 mesiacov od uzatvorenia poistnej zmluvy, vypovedať poistnú zmluvu môžu obidve strany (poisťovňa, poistník)
- Nezaplatením poistného zo strany poistníka – prvej alebo celej čiastky do 3 mesiacov od jeho splatnosti alebo pri ďalšej čiastke do 1 mesiaca od výzvy na úhradu
- Pri poistení áut (PZP, Havarijné poistenie) pri vyradení z evidencie, pri predaji vozidla atď.
- V prípade poistenia zodpovednosti zamestnanca, ide o zmenu zamestnávateľa, či ukončenie pracovného pomeru
- Pri poistení osôb – cestovné či životné poistenie môže ísť napríklad o úmrtie
- Pri poistení nehnuteľnosti (DOM a DOMACNOSŤ), ak sa zmení vlastník nehnuteľnosti
Vyradenie starého vozidla z evidencie (vozidlá kategórie M1, N1 a L2)
Orgán Policajného zoru, ktorý vozidlo eviduje, vyradí vozidlo z evidencie, ak o to jeho držiteľ alebo vlastník požiada.
Držiteľ vozidla alebo vlastník vozidla je pri vyradení vozidla z evidencie povinný orgánu Policajného zboru predložiť a odovzdať:
- vyplnenú žiadosť o zmenu,
- potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla v Slovenskej republike alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie (ak sa jedná o potvrdenie vydané v inom členskom štáte ako Česká republika, vyžaduje sa aj jeho úradne osvedčený preklad do slovenského jazyka
- platný doklad totožnosti,
- ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list,
- splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa,
- správny poplatok v hodnote 5 €.
UPOZORNENIE
Od 1.1.2014 je vlastník alebo držiteľ vozidla povinný odovzdať osvedčenie o evidencii časť I, osvedčenie o evidencii časť II, ak bolo vydané, a tabuľku s evidenčným číslom spracovateľovi vozidla.
Vyradenie fyzicky neexistujúceho vozidla z evidencie vozidiel
Držiteľ vozidla alebo vlastník vozidla môže od 1. 1. 2014 požiadať aj o vyradenie takého starého vozidla z evidencie vozidiel, ktoré už neexistuje. K hore uvedenému zoznamu predloží držiteľ vozidla pri vyradení vozidla z evidencie namiesto potvrdenia o prevzatí starého vozidla vystaveného spracovateľom,potvrdenie okresného úradu životného prostredia o neexistencii starého vozidla (viď. žiadosť o vydanie potvrdenia na http://www.ersv.sk/ ). Ďalej je vlastník alebo držiteľ vozidla povinný odovzdať orgánu Policajného zboru osvedčenie o evidencii časť I, osvedčenie o evidencii časť II, ak bolo vydané, a tabuľku s evidenčným číslom, príp. čestné vyhlásenie o strate, odcudzení alebo poškodení osvedčenia o evidencii časť I alebo časť II, alebo oznámenie o strate alebo odcudzení tabuľky s evidenčným číslom.
UPOZORNENIE
Podľa zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v znení neskorších predpisov je držiteľ starého vozidla, ktorý žiada o vydanie potvrdenia o neexistencii starého vozidla na účel jeho vyradenia z evidencie vozidiel, povinný na okresnom úrade životného prostredia zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu v sume
a) 150 eur, ak je dátum prvej evidencie vozidla do 10 rokov od podania žiadosti,
b) 100 eur, ak je dátum prvej evidencie vozidla od 10 rokov do 20 rokov od podania žiadosti,
c) 50 eur, ak je dátum prvej evidencie vozidla viac ako 20 rokov od podania žiadosti.
Vyradenie historického vozidla z evidencie vozidiel
Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla môže požiadať o vyradenie starého vozidla z evidencie vozidiel, ktorému národný orgán Medzinárodnej organizácie historických vozidiel FIVA vydal potvrdenie o tom, že vozidlo má alebo bude mať historickú hodnotu.
Vyradenie vozidla z evidencie vozidiel, ktoré je zaradené do muzeálnych zbierok
Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla môže požiadať o vyradenie starého vozidla z evidencie vozidiel, ktorý predloží potvrdenie múzea o nadobudnutí vozidla do zbierok (viď. § 9 zákona č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty).
Vyradenie vozidla z evidencie vozidiel, ktoré bolo zaevidované v zahraničí
Ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, ktoré previedol na osobu s pobytom alebo sídlom v zmluvnom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru, žiada o vyradenie takého vozidla z evidencie, orgán Policajného zboru vyradí také vozidlo z evidencie až po získaní informácie príslušného orgánu štátu, ktorý vozidlo eviduje. Orgán Policajného zboru vyradí vozidlo z evidencie aj bez žiadosti držiteľa vozidla alebo vlastníka vozidla, ak prijal informáciu zo štátu, ktorý vozidlo eviduje.
Ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, ktoré previedol na osobu s pobytom alebo sídlom v štáte mimo Európskeho spoločenstva, žiada o vyradenie takého vozidla z evidencie, je povinný predložiť potvrdenie príslušného orgánu štátu, do ktorého bolo vozidlo vyvezené.
Ak držiteľ starého vozidla nepreviedol toto vozidlo na iného na účely jeho využitia ako motorového vozidla, je povinný predložiť spolu so žiadosťou o vyradenie starého vozidla z evidencie vozidiel orgánu Policajného zboru potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla v Slovenskej republike alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie; v tom prípade držiteľ starého vozidla spolu s potvrdením predloží aj jeho úradne overený preklad.
Iné dôvody na vyradenie vozidla z evidencie vozidiel
Orgán Policajného zboru rozhodne o vyradení vozidla z evidencie aj na návrh orgánu príslušného podľa zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore ak sa potvrdí, že vozidlo má neoprávnene pozmenený identifikátor vozidla a vozidlo sa nedá identifikovať podľa skrytých identifikátorov.
Orgán Policajného zboru, ktorý vozidlo eviduje, vyradí vozidlo z evidencie, ak o jeho trvalom vyradení z cestnej premávky rozhodol obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie. Držiteľ vozidla vyradeného z evidencie je povinný na vlastné náklady zabezpečiť odstránenie takého vozidla z cesty alebo z iného verejného priestranstva do 30 dní odo dňa jeho vyradenia z evidencie. Ak to neurobí, zabezpečí odstránenie vozidla správca cesty na náklady držiteľa vozidla.
O vyradení vozidla z evidencie vydá orgán Policajného zboru jeho držiteľovi písomné potvrdenie. Ak o vyradenie vozidla z evidencie nemôže požiadať držiteľ vozidla, orgán Policajného zboru vyradí vozidlo z evidencie, ak o to požiada vlastník vozidla.
UPOZORNENIE
Vozidlo, ktoré bolo vyradené z evidencie, smie byť znova prihlásené do evidencie vozidiel, len ak sa opätovne schválila jeho technická spôsobilosť.
Albánsko, Andorra, Rakúsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Holandsko, Maďarsko, Island, Irán, Írsko, Izrael, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Macedónsko, Maroko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taliansko, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Veľká Británia, Srbsko a Čierna Hora.
Zelená karta je medzinárodne platným dokumentom, ktorý sa niekedy označuje ako pas motorového vozidla. Z toho dôvodu musí mať pre všetky členské štáty jednotný vzor a obsah. V prípade dopravnej nehody a obzvlášť pri väčších škodách bude po Vás táto karta zahraničnou políciou požadovaná.
Pri zmene držiteľa (prepise) vozidla v okrese, musia byť prítomní obaja, teda pôvodný aj nový držiteľ, aj s dokladmi totožnosti a pristaviť vozidlo ku kontrole.
Pri zmene držiteľa (prepis) v okrese je potrebné predložiť:
- pôvodný držiteľ - žiadosť o prevod držby na inú osobu (odhlásenie),
- nový držiteľ - žiadosť o zápis svojej osoby (prihlásenie),
- platný doklad totožnosti (pri odhlásení aj prihlásení),
- ak je držiteľom vozidla podnikateľ, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list (pri odhlásení aj prihlásení),
- splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne overeným podpisom splnomocniteľa,
- osvedčenie o evidencii časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla,
- čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I, ak bolo vydané,
- nový držiteľ predloží doklad o predbežnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (povinné zmluvné poistenie).
Zmenu vlastníctva vykoná orgán Policajného zboru, kde je vozidlo evidované.
Správne poplatky
- pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom pri zápise vozidla do evidencie alebo pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom za stratenú, zničenú, poškodenú, odcudzenú alebo neupotrebiteľnú tabuľku - 16,50 € za jednu tabuľku,
- zápis ďalšieho držiteľa motorového vozidla alebo prípojného vozidla do evidencie, aj s vykonaním úprav v dokladoch, vrátane vydania týchto dokladov - 33 €, t. j. poplatok zahŕňa aj vydanie nových dokladov papierové osvedčenie o evidencii časť II a čipová karta osvedčenia o evidencii časť I,
- tiež uvádzame, že je možné požiadať o tzv. urýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii časť I do dvoch pracovných dní. V takomto prípade je poplatok vo výške 30 €.
Pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom vytvoreným na základe požiadavky držiteľa vozidla pri zápise vozidla do evidencie - 165,50 €.